Opis Miodów

RODZAJE MIODÓW
MIÓD AKACJOWY:  Ze względu na delikatny smak i aromat oraz długo utrzymywany stan patoki jest popularnym środkiem słodzącym do wielu potraw, napojów, a zwłaszcza do deserów. NA CO POLECANY?
Miód akacjowy posiada walory charakterystyczne dla miodów jasnych, wiosennych. Podobnie jak miód rzepakowy, jest przede wszystkim  cenną odżywką regenerującą w stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.
Miód ten ze względu na bogactwo fruktozy( zwanej cukrem owocowym), jest przydatny u chorych z lekkimi postaciami cukrzycy( nie insulinozależnymi). Znajduje również zastosowanie w schorzeniach przewodu pokarmowego, między innymi w zaburzeniach trawiennych, stanach skurczowych i zapaleniach żołądka i jelit, w nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego. Miód akacjowy ceniony jest również jako środek wspomagający leczenie schorzeń nerek i układu moczowego. Zalecany jest również w chorobach z przeziębienia. Jest szczególnie lubiany przez dzieci, dlatego poleca się go w miejsce cukru do słodzenia posiłków. 


MIÓD LIPOWY: Aromatyczny i smaczny. Zapach przypomina kwitnącą lipę. NA CO POLECANY?
Miód lipowy uważany jest za najlepszy środek przy przeziębieniu, grypie, chorobach przebiegających z wysoką temperaturą, schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych. Zanotowano silne działanie na bakterie (gronkowca, paciorkowca). Ponadto miód ten działa napotnie, przeciwskurczowo, przeciwkaszlowo i wyksztuśnie. Wspomaga leczenie zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Miód lipowy polecany jest także w chorobach serca i układu krążenia. Działa łagodnie moczopędnie, skutecznie likwidując obrzęki oraz nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Miód ten jest polecany również w schorzeniach układu nerwowego, stresie i bezsenności. Powinno się go przyjmować po rozpuszczeniu w naparze kwiatu lipy , owoce maliny oraz w połączeniu z sokiem z cytryny ( 1 łyżka stołowa na szklankę) 



MIÓD RZEPAKOWY:Najpopularniejszy miód w naszym kraju. Łatwo go rozpoznać po bardzo jasnym kolorze. Bardzo rzadko spotyka się go w postaci płynnej, ponieważ ze względu na dużą zawartość glukozy bardzo szybko krystalizuje. Aby móc cieszyć się płynnym miodem rzepakowym najlepiej kupić do w czasie jego wybierania, czyli na przełomie maja i czerwca. Niemniej skrystalizowany miód nie traci żadnych właściwości biotycznych, a podgrzewany aby posiadał postać płynną wiele traci. W przeciwieństwie  do innych odmian miodu miód rzepakowy ma skłonność do łapania wilgoci z powietrza, dlatego należy go przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić nie tyle do rozwodnienia miodu, co do fermentacji wierzchniej warstwy miodu. NA CO POLECANY? Polecany dla osób cierpiących na choroby sercowe. Serce jako mięsień pracuje bez przerwy, a najlepszą odżywką dla mięśni jest glukoza., którą właśnie zawiera miód rzepakowy. Ponieważ miód rzepakowy składa się głównie z cukrów prostych, z przewagą glukozy, jest łatwo przyswajalny przez wątrobę,a tym samym zwiększa jej możliwość detoksykacyjne. Znane jest również jego działanie na problemy skórne. Przyśpiesza gojenie się ran i chroni przed zakażeniem.



MIÓD GRYCZANY: Jest to typowy miód letni, zbierany najpóźniej do połowy sierpnia. Uwielbiany jest przez cukierników, gdyż podnosi walory smakowe wypieków( zwłaszcza pierników). Jest najlepszy do wyrobów miodów pitnych. Uznawany jest za najbogatszy w enzymy polski miód. NA CO POLECANY? Sprawdza się w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i układu krążenia, zwłaszcza na podłożu miażdżycowym. Miód gryczany sprawdza się w leczeniu nerwicy wegetatywnej, m.in. nerwicy serca i żołądka. Poza tym odgrywa ważną rolę jako lek ochraniający odtruwający wątrobę. Ze względu na wysoką zawartość choliny, zabezpiecza organizm przed jej niedoborem, którego konsekwencją może być uszkodzenie wątroby i nerek. Ze względu na znaczną zawartość fruktozy jest polecany chorym na cukrzycę insulinozależną. Podawanie miodu gryczanego jest korzystne w chorobach układu oddechowego, szczególnie w chorobach płuc. Miód gryczany jest wyjątkowo cenny w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Produkt ten jest również podawany chorym w okresie rekonwalescencji, po zabiegach operacyjnych z utratą krwi, w zaburzeniach na tle nerwowym, stanach wyczerpania psychicznego. Miód gryczany wpływa korzystnie na wzrok, słuch i pamięć. Wspomaga również terapię przeciwnowotworową.



MIÓD WIELOKWIATOWY: Jest otrzymywany z nektaru zbieranego przez pszczoły z roślin uprawnych, łąkowych, leśnych i dziko rosnących. W zależności od terminu zbioru, możemy wyróżnić miody wiosenne, z pełni lata i jesiennie. Ze względu na łagodny smak polecany szczególnie dla dzieci. NA CO POLECANY? Miód wielokwiatowy zalecany jest przy chorobach alergicznych dróg oddechowych( astma oskrzelowa, katar sienny). Kurację miodową można stosować zapobiegawczo na miesiąc przed terminem pylenia roślin, po 2 łyżeczki miodu, 2-3 razy w tygodniu( miód powinien pochodzić z rejonu zamieszkania chorego). Miód wiosenny zalecany jest w chorobach serca, naczyń, wątroby, woreczka żółciowego. Sprawdza się również w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.



MIÓD WRZOSOWY: Odznacza się silnie galaretowatą konsystencją i wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka. NA CO POLECANY? Aktywne biologiczne składniki miodu wrzosowego o działaniu moczopędnym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym sprawiają, że jest on wykorzystywany w leczeniu schorzeń nerek, dróg moczowych i gruczołu krokowego. Jest szczególnie zalecany dla mężczyzn od 40 roku życia. Miód wrzosowy wykorzystywany jest w chorobach błony śluzowej jamy ustnej i gardła, migdałków oraz schorzeniach przewodu pokarmowego. Ułatwia trawienie i wywiera korzystny wpływ przy stanach zapalnych żołądka i jelit. Sprawdza się również w dolegliwościach reumatycznych.



MIÓD SPADZIOWY: Pod względem wartości odżywczych przeważa miody nektarowe zawartością związków mineralnych. Pozyskiwany jest przez pszczoły ze spadzi - słodkiej cieczy występującej na liściach, igłach, zielonych pędach i gałązkach, wytwarzanej przez mszyce, czerwce, miodówki i inne owady. 

MIÓD ZE SPADZI IGLASTEJ: Ze względu na uniwersalne zastosowanie i dużą wartość dla człowieka nazywany jest miodem królewskim lub papieskim. NA CO POLECANY? Miód ze spadzi iglastej działa przeciwzapalnie, przeciwdrobno-ustrojowo, łagodzi kaszel. Zalecany przy chorobach dolnych dróg oddechowych(zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, gruźlica). Produkt ten spełnia również ważną rolę w okresie rekonwalescencji. Ponadto jest polecany osobom z hipowitaminozą i anemią, szczególnie u dzieci. Wykazuje również działanie łagodnie przeczyszczające przy zaparciach lub lekko zapierające przy biegunkach. Stosowany jest również w chorobach serca i naczyń krwionośnych, zapaleniu pęcherza moczowego, zapaleniu nerek, kamicy dróg moczowych i zapaleniu gruczołu krokowego. Działa również wspomagająco w chorobach reumatycznych, schorzeniach układu nerwowego, chorobach skóry, przyspiesza gojenie ran. Zaleca się przyjmowanie miodu ze spadzi iglastej w naparze ziołowym, np. jasnoty białej, kopru włoskiego, szałwii czy tymianku. W miażdżycy mięśnia sercowego poleca się spożywanie 100-120 g miodu dziennie w 3 dawkach przez 2-3 miesiące. 
 


MIÓD ZE SPADZI LIŚCIASTEJ: Ta odmiana miodu występuje w Polsce rzadko i pochodzi głównie ze spadzi topoli, brzozy i lipy( jak również z tzw. rosy miodowej, wytworzonej głównie przez zboża i trawy, a także przez drzewa owocowe).NA CO POLECANY? Zakres działania jest zbliżony do miodu spadziowego z drzew iglastych.Ponadto znajduje zastosowanie w leczeniu stawów, układu moczowego, chorób dróg żółciowych, wątroby i jelit.







MIÓD MNISZKOWY: Miód mniszkowy pochodzi z nektaru kwiatowego pospolicie występującego w Polsce mniszka lekarskiego, popularnie zwanego dmuchawcem lekarskim. Przed skrystalizowaniem jest bardzo gęsty, ciągliwy. Krystalizuje dość szybko. Cechą charakterystyczną dla miodu mniszkowego jest jego niska kwasowość. W badaniach przeprowadzonych na Litwie stwierdzono najniższą kwasowość ogólną odpowiadającą powyższej odmianie miodu, w porównaniu z innymi miodami odmianowymi. NA CO POLECANY? Miód mniszkowy znajduje szczególne zastosowanie w chorobach serca, wątroby i dróg żółciowych, stosowany przy niedokrwistości, chorobach reumatycznych i w stanach wyczerpania psychicznego. Dzięki zawartości choliny obniża się poziom lipidów w wątrobie i zwiększa efekt żółciopędny. Cennym wskazaniem do przyjmowania miodu mniszkowego są również zaburzenia trawienia spowodowane niedostatecznym wydzielaniem enzymów trawinnych, jak również schorzenia żołądka  i jelit na tle skurczowym. 


MIÓD MALINOWY: Lubiany przez dzieci, podobnie jak miód akacjowy. Lubiany i poszukiwany przez konsumentów, choć nie tak często się o nim słyszy. Szybko krystalizuje. Zawiera dużo olejków eterycznych. Polecany jest do kąpieli na urodę i miękką skórę. Jego zapach koi i uspokaja nerwy. NA CO POLECANY? Miód malinowy działa rozgrzewająco, napotnie, przeciwgoraczkowo. Zawarte w tym miodzie kwasy tłuszczowe i betacytosteryny sprawiają, że polecany jest jako lek przeciwmiażdżycowy. Stosowany jet również w schorzeniach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i nieżycie żołądka. Polecany jest również przy niedokrwistości. 




MIÓD NAWŁOCIOWY: Zwany był nektarem życia. Miód nawłociowy jest mało popularną odmianą miodu i przez to też dość trudny do nabycia. Pszczoły wytwarzają go z nektaru kwiatu nawłoci potocznie zwanym mimozą lub "złotą rózgą". Miód nawłociowy dość szybko krystalizuje, tworząc apetyczny krem, który można łatwo rozsmarować na pieczywie. NA CO POLECANY? Miód nawłociowy jest głównie polecany dla osób z nadciśnieniem oraz w celach pielęgnacyjnych naszej urody. Jego gorzkawy smak może również wzbogacić aromat potrawy. Polecany jest ogólnie przy schorzeniach układu krążenia, prewencji przed miażdżycą. Pomaga też przy nadmiernym stresie i wyczerpaniu fizycznym organizmu.


MIÓD KONICZYNOWY: Powstaje z nektaru kwiatów koniczyny. Krystalizuje drobnoziarnisto, zawiera mniejszy procent wody aniżeli inne gatunki miodów. NA CO POLECANY? Miód koniczynowy działa wykrztuśnie, uspokajająco, moczopędnie oraz przeciwzapalnie. Stosuje się go w zapaleniu oskrzeli, biegunkach, wyczerpaniu nerwowym. 


Źródło informacji: Galeria Google, Miód dla zdrowia cud pasieka24.pl