poniedziałek, 1 października 2012

XIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie.

Drodzy Państwo w ten weekend byliśmy na XIII Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina w Przemkowie. Wystawiliśmy się ze swoimi miodami oraz wzieliśmy udział w konkursie. Komisja konkursowa degustowała miody wszystkich pszczelarzy, którzy zjechali do Przemkowa z całej Polski. Nasz miód rzepakowy w kategorii na najlepszy miód rzepakowy zajął III miejsce, z pośród tak wielkiej konkurencji. Z czego jesteśmy bardzo dumni.



poniedziałek, 24 września 2012

Smaki Wrocławia

http://www.smakiwroclawia.pl/artykuly/699/II-Slaski-Festiwal-Kapusty

http://www.dodr.pl/I/news/082012/19/index.shtml

http://www.kuchniawroclawia.pl/25,909,Smaki_Regionow.htm

Zaprazaszamy do Przemkowa.

Zachęcamy do odwiedzenia Przemkowa. My też się tam wybieramy z naszymi miodami.

V Festiwal Tradycji Dolnego Śląska.

W dniach 22-23 września br. w Operze Wrocławskiej odbył się V Festiwal Tradycji Dolnego Śląska, podczas którego został zaprezentowany dorobek artystyczny wielu dolnośląskich zespołów tanecznych, śpiewaczych, ludowych. Przy okazji festiwalu, w foyer Opery Wrocławskiej, odbyła się wystawa rękodzieła oraz prezentacja miodów i produktów pszczelarskich z Dolnego Śląska.

VIII Dolnośląskie Forum Kobiet - Kobiecy Świat Sukcesu.

 19 września 2012 Wrocław.

 Razem z Panią Eweliną Baran - Sołtys i Lider Grupy Odnowy Wsi Wierzowice Małe.

Relacja z konkursu.

http://www.um.niemcza.pl/component/content/article/35-aktualnoci/2134-sukcesy-producentow-z-gminy-niemcza-w-konkursie-nasze-kulinarne-dziedzictwo-smaki-regionow-.html

Kilka ujęć z Dzierżoniowskiego Miodobrania.


 Od niedawna zajęliśmy się tworzeniem zestawów prezentowych. Jeśli Państwu zależy na tym by dać komuś wyjątkowy a zarazem praktyczny prezent, to miód do tego najlepiej się nadaje.


Zdjęcia z "XIII Międzynarodowego Festiwalu Pszczelarskiego".





Zdjęcia z konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

Miłe wspomnienia... :-)


czwartek, 30 sierpnia 2012

Moja Pasieka

Pasieka "Miód od Turka" znajduje się w Niemczy, 50 km na południe od Wrocławia, w pobliżu chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich i Ogrodu Botanicznego w Wojsławicach. Położona jest w malowniczej okolicy pośród pól uprawnych, ugorów i lasów. Korzystny mikroklimat powoduje, że wiosną bujnie kwitną tu kwiaty polne i łąkowe, a wczesnym latem lipy, akacje i rzepaki, z których pszczoły zbierają nektar. Właścicielem pasieki jest Maciej Turek, młody pszczelarz, który zawodu nauczył się od swojego ojca, Stanisława. Pasieka zajmuje się produkcją naturalnego miodu:
*Wielokwiatowego,
*Rzepakowego,
*Akacjowego,
*Spadziowego,
*Lipowego,
*Gryczanego,
*Leśnego.

 

Jelenia Góra

Znajdziecie Nas 1-2 września 2012 r. na

XIII Międzynarodowy Festiwal Pszczelarski:
Pszczoła wskaźnikiem środowiska naturalnego.

w Jeleniej Górze. 

Zapraszamy !!!

I Miejsce w Konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo"

Witam wszystkich oglądających mojego bloga. Ostatnim czasem zaniedbałem go, ponieważ było dużo pracy przy pszczołach i nie tylko. Teraz gdy szykuje pszczoły do zimy będę miał więcej czasu, żeby zająć się pisaniem postów.
Chciałem się pochwalić największym moim sukcesem, który niedawno osiągnąłem.
Mój miód zdobył
I Miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo" -"Smaki Regionów" za Miód Leśny z Niemczy.
Jestem bardzo dumny, że dzięki pszczółką zdobyłem takie wyróżnienie z pośród innych pszczelarzy. 

Nasz zwycięski Miodek.


 Konkurs odbył się w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Wystawcy z regionów prezentowali różne produkty, z miodem było kilku pszczelarzy a nasz skradł serca Komisji i Gością Pasażu.
Wspaniały wystrój, ład i miła obsługa przyciągała małych i dużych klientów na degustację miodów.


Ładnie przystrojone słoiki przyciągały oko każdego  kto przeszedł obok wystawy
Starannie dobrane kolorystyczne akcenty pomogły poczuć domową atmosferę:)









Zapraszamy!!!

sobota, 21 kwietnia 2012

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia ogrodu w Wojsławicach, bo My też tam będziemy.

wtorek, 27 marca 2012

Miód to zdrowie...

http://tvnplayer.pl/programy-online/wiem,-co-jem-odcinki,122/odcinek-2,miod,S03E02,3144.html

Sezon 2012 rozpoczęty.

Zima się skończyła, przyszła wiosna. ludzie zabierają się za porządki w szafach, na działkach. I ja też zabrałem się za porządki tyle że w ulach. W tym roku pracę z pszczołami rozpocząłem od sprzątania w ulach po zimie, przeglądów rodzin, stanu pokarmu, czy matki czerwią i w jaki sposób czerwią (ponieważ różnie to bywa, mogło coś późną jesienią stać się z matką. I pszczoły wyhodowały sobie nową matkę, lecz było już za zimno i nie doszło do zapłodnienia. Na wskutek czego królowa będzie składać jajeczka, a z tych jajeczek będą się lęgły tylko trutnie). Rodziny na zimę za karmiłem średnio po 12 kg syropem. W jednym ulu miałem głodówkę, ale dodałem trzy ramki z pokarmem około 5 kg i już po chwili było widać ruch w uli. Po za tym to przezimowały mi wszystkie rodziny z czego jestem zadowolony. Na chwile obecną rozglądam się po okolicy za rzepakiem na który mógłbym wywieść pszczoły.

Ja z moją dziewczyną Moniką, początkującą pszczelarką...:-)
 Ta zima była dla moich uli i pszczół testem. Ponieważ buduję ule jednościenne nieocieplone zimne, dennice we wszystkich ulach mam osiatkowane (co jest przydatne w transporcie, gdyż zapobiega się uduszeniu, przegrzaniu rodzin podczas transportu). Test polegał na sprawdzeniu możliwości przezimowania pszczół w takich warunkach. Część uli pozostawiłem z otwartą dennicą, a część z zamkniętą. Wszystkie rodziny przetrwały zimę, choć w tych z zamkniętą dennicą wdała mi się wilgoć. Dodam też że miałem wentylacje w daszkach z tyłu uli (niewielka wilgoć była na przedzie ula). Dla tego zacząłem robić ule zimne ponieważ stwierdziłem że są tańsze w produkcji, pszczoła (mowa o średniej rodzinie) w nich ma dobry rozwój na wiosnę (te ule szybciej się nagrzewają). A wszyscy wiemy że klimat nam się zmienia na cieplejszy. Pszczoły w ciepłych ulach na początku stycznia zaczynają czerwić. Później przychodzą mrozy i cała rodzina umiera z głodu bo nie zejdzie z czerwiu, nie chce go zaziębić, a pokarm jest kilka centymetrów od niej. A w zimnym ulu pszczoły (zdarza się że czerwią w silne rodziny, ale w małych ilościach i to im nie przeszkadza w przezimowaniu) zbijają się w kłąb i przesuwają się po ramkach poklei zjadając pokarm. A kolejny plus to taki że jak pszczoła jest mniej aktywna więc mniej mniej zużywa pokarmu. Za czym idzie oszczędność zimą i więcej pokarmu mają na rozwój na wiosnę. Pewnie  zadacie sobie pytanie skoro tak jest to czemu w jednym ulu miałem głodówkę. Już wyjaśniam, w zeszłym roku mieliśmy długą ciepłą jesień, co było dobre bo pszczoły mogły sobie zawsze coś dozbierać na nawłoci lub na michałkach (aster wysoki). Pszczoły były bardziej aktywne co się przełożyło na większe spożycie. A jak wiadomo rodzina rodzinie nie jest równa i niby mamy rodziny tak samo silne to jedna zje więcej, a druga mniej. I tak było w z  tą rodziną.

sobota, 24 marca 2012

Szkolenie z "Bioróżnorodności i poprawy pożytków pszczelich"

Dzisiejszego dnia wraz z moja dziewczyną braliśmy udział w szkoleniu , które się odbyło w hotelu Agro na Partynicach we Wrocławiu. Tematem przewodnim było "Bioróżnorodność i poprawa pożytków pszczelich". Przed szkoleniem jak i w trakcie można było zakupić sprzęt pszczelarski bezpośrednio u producentów i dystrybutorów, który zjechali się z Polski.

Ja z dystrybutorem sprzętu firmy Łysoń z Panem Łukaszem Weberem.
















Szkolenia zakończyło się z otrzymaniem certyfikatów. 





środa, 22 lutego 2012

Praca przy pszczołach.

Bratowa Kelsey pomagała mi przy przeglądach.
Brat Bartek z żoną Kelsey przyjechali z Hawaii do Polski w odwiedziny. W tle pasieka.

niedziela, 15 stycznia 2012

MIÓD to złoto na zdrowie!




Miód ma walory odżywcze i lecznicze. Jest łatwo przyswajalny przez organizm. Enzymy nadają temu produktowi cechy leku - aktywują reakcje biochemiczne w organizmie, wiążą toksyny. Żelazo zawarte w miodzie jest prawie całkowicie przyswajalne przez organizm człowieka. Zawartość inhibiny i rutyny sprawia, że ma on wyraźne działanie bakteriobójcze. Warto pamiętać, że stałe spożywanie miodu przez dzieci przyczynia się do szybkiego przyrostu ciała, wzmożonego rozwoju umysłowego i zwiększonej odporności na choroby. U osób dorosłych wyczerpanych pracą, miód powoduje szybką regenerację organizmu. Jest jedynym w swoim rodzaju środkiem odżywczym dla serca, a także lekiem przy niedomaganiach tego organu.

Zapraszam Wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z Moją ofertą.

sobota, 7 stycznia 2012

Miód

Zachęcam wszystkich do kupna Miodu, ponieważ zostało już zaledwie 50 słoików modu Lipowego.